Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Myszkowie  realizuje zadania określone w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dotyczące orzekania o niepełnosprawności - dzieci do lat 16 oraz o stopniu niepełnosprawności - osób powyżej 16 roku życia do celów pozarentowych  takich jak:

  • zatrudnienie
  • korzystanie ze świadczeń pomocy społeczne
  • uzyskanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego
  • rehabilitacji
  • ulg i uprawnień

Działalność PZON

Obszar działalności PZON  obejmuje następujące gminy powiatu myszkowskiego :

Myszków , Koziegłowy, Poraj, Niegowa , Żarki

 Powiatowy  Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Myszkowie wydaje:

- orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia,  

- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia,

- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień dla osób, które posiadają orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy, o których mowa w art. 5 i 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

- legitymacje osób niepełnosprawnych

- karty parkingowe

ORZECZENIA DLA OSÓB, KTÓRE NIE UKOŃCZYŁY 16 ROKU ŻYCIA

    Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.

 
    Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się do celów:

    szkolenia
    odpowiedniego zatrudnienia
    korzystania z rehabilitacji zawodowej
    korzystania z systemu pomocy społecznej
    konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
    uczestnictwa w terapii zajęciowej
    korzystania z usług socjalnych i opiekuńczych
    uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego
    korzystania z ulg i uprawnień
    uzyskania karty parkingowej na podstawie art. 8 ust. 3a pkt 1 Ustawy z 20.06.1997r. -Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2012 r. poz 1137 z późn. zm.)

    inne

 

ORZECZENIA DLA OSÓB, KTÓRE  UKOŃCZYŁY 16 ROK ŻYCIA

   Przy orzekaniu osób, które ukończyły 16 rok życia określa się trzy stopnie niepełnosprawności:

 

znaczny, do którego zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób
w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji,

 

umiarkowany, do którego zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych,

 

lekki, do którego zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

 
 

Aby otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności  dla dziecka do 16 roku życia należy złożyć:

 

    wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
    zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka wydane dla potrzeb zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenie wniosku,
    inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności.

Przy orzekaniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia bierze się pod uwagę:

    zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską dziecko się znajduje, oraz inne posiadane dokumenty mające wpływ na ustalenie niepełnosprawności,
    ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia   i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby, a także ograniczenia w funkcjonowaniu występujące w życiu codziennym w porównaniu do dzieci z pełną sprawnością fizyczną i psychiczną właściwą dla wieku dziecka.
    możliwość poprawy zaburzonej funkcji organizmu poprzez zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki techniczne, środki pomocnicze lub inne działania.

    Niepełnosprawność u dziecka określa się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do 16 roku życia.

 

Aby otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności należy złożyć:

    wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
    zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenie wniosku,
    inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności

 

Przy orzekaniu stopnia niepełnosprawności osoby powyżej 16 roku życia bierze się pod uwagę:

    zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej  i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności,

 

 

ORZEKANIE ZAOCZNE DZIECI ORAZ OSÓB ZAINTERESOWANYCH

 

W przypadku gdy lekarz — przewodniczący składu orzekającego uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia, a osoba zainteresowana lub dziecko nie mogą uczestniczyć w posiedzeniu składu z uwagi na długotrwałą lub nie rokującą poprawy chorobę potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim, ocena może być wydana bez badania

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zespół orzekający wydaje osobie, która ukończyła 16 rok życia, na wniosek wniesiony przez osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego. Stopień niepełnosprawności orzeka się na czas określony lub na stałe.

W celu ubiegania się o wydanie orzeczenia o  stopniu niepełnosprawności osoba zainteresowana składa w Powiatowym Zespole prawidłowo wypełnione następujące druki:

WNIOSEK W SPRAWIE WYDANIA ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI  – podpisany przez osobę zainteresowaną lub przedstawiciela ustawowego ( dotyczy dzieci do 18 roku życia i osób ubezwłasnowolnionych).     

Do wniosku w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy dołączyć następujące dokumenty:

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących (potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych), wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, WYDANE NIE WCZEŚNIEJ NIŻ NA 30 DNI PRZED DNIEM ZŁOŻENIA WNIOSKU 

DOKUMENTACJĘ MEDYCZNĄ (np.: historia choroby / karty informacyjne leczenia szpitalnego / wyniki badań specjalistycznych) w formie: wyciągów, odpisów, kopii (kserokopie / skan) lub wydruków – uwierzytelnionych za zgodność z oryginałem.
Inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności (np.: orzeczenia organów rentowych)                     

W przypadku złożenia wniosku przez przedstawiciela ustawowego – należy przedstawić dokument potwierdzający fakt jego ustanowienia.

W przypadku wystąpienia z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przez ośrodek pomocy społecznej – należy załączyć pisemną zgodę osoby zainteresowanej (lub przedstawiciela ustawowego), której wniosek dotyczy.
Wnioski o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności można składać nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.

Druki wniosków do pobrania:

1. Wniosek w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ( dotyczy osób po 16 r. życia ) 

2. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia 

3. Informacja dotycząca sytuacji osoby zainteresowanej dla celów wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności 

Subpage

Orzeczenie o niepełnosprawności zespół orzekający wydaje osobie, która nie ukończyła 16 roku życia na wniosek wniesiony przez przedstawiciela ustawowego dziecka. Niepełnosprawność dziecka określa się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 16 roku życia. 

W celu ubiegania się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności przedstawiciel ustawowy dziecka  składa w Powiatowym Zespole prawidłowo wypełnione następujące druki:

WNIOSEK O WYDANIE ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI – podpisany przez  przedstawiciela ustawowego
Do wniosku w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności należy dołączyć następujące dokumenty: 

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się dziecko, WYDANE NIE WCZEŚNIEJ NIŻ NA 30 DNI PRZED DNIEM ZŁOŻENIA WNIOSKU

DOKUMENTACJĘ MEDYCZNĄ (np.: historia zdrowia i choroby dziecka / karty informacyjne leczenia szpitalnego / wyniki badań specjalistycznych) w formie: wyciągów, odpisów, kopii (kserokopie / skan) lub wydruków –potwierdzone za zgodność z oryginałem. 

Inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności (np.: opinie wychowawców / orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych);

Wnioski o ponowne ustalenie niepełnosprawności  można składać nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.

Druki wniosków do pobrania:

1. Wniosek w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności ( dotyczy dzieci do 16 r. życia ) 

2. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia 

3. Kwestionariusz do sporządzenia oceny psychologicznej lub pedagogicznej dziecka 

 

404 OOPS!

Page not found!

"Sorry, it appears the page you were looking for does not exist anymore or might have been moved.
Please try your luck again."

Take me home

 

This is Joomla! Article, You can change text and titile in Article Manager, click the Content → Article Manager menu item and find article Error 404.

If you want select other article you can change article ID in /templates/template-name/error.php